Mis asi on ”biohacking” ehk tervisekodeerimine?

Mis põnev asi see biohacking siis tegelikult on? Esmapilgul võib see sõna paljudele segadust tekitada, või tunduda lausa millegi negatiivsena – seda ilmselt põhjusel, et häkkimine ei saa ju ometi olla midagi head!?

Selleks, et saaksin seda äärmiselt põnevat tegevust teile paremini seletada, astume korraks sammu tagasi ja vaatame, mis asi on üldse häkkimine. Kui sa mõtled hetkel sõnale häkker (inglise keeles: hacker) või häkkimine (inglise keeles: hacking), siis tuleb sulle ilmselt silme ette arvuti taga istuv maskiga mees, kes klõbistab hästi kiiresti klaviatuuriga ja varastab kusagilt suurel hulgal raha või salajast informatsiooni.

See on klassikaline Hollywoodi filmidest pärinev stereotüüp, mis meile nende sõnadega seostub ja mõnes mõttes on see ka arusaadav. Häkkimine traditsioonilises kontekstis tähendabki mingisuguses süsteemis või arvutis volitamata andmetele juurdepääsu saamist.

Teisalt on häkkimine süsteemse mõtlemise rakendamine teatud probleemi korral, selle mure detailideks lahti võtmine ning uuesti kokku panemine nii, et see toimiks paremini kui enne. Just sama loogikat kasutavad programmeerijad (loe: häkkerid) igapäevaselt erinevate turvaanalüüside tegemisel ja turvaaukude otsimisel.

 

Biohacking – see on Super Inimeseks saamise kunst ning teadus

Tänapäeval leidub erinevaid häkke absoluutselt kõige jaoks. Kuidas odavamalt reisida või poes käia, erinevad toiduvalmistamist lihsustavad nipid, majapidamise ja koristamise lihtsustamine, töökorralduse häkkimine, fotodel poseerimise- ja meigitrikid.

Kui me vaid suudaks ka enda keha lahti kodeerida, mõista seda paremini, et saaksime end igapäevaselt suurepärasena tunda – vot see oleks alles mõnus! Mul on sulle hea uudis, see kõik on võimalik. Tere tulemast biohackingu ehk tervisekodeerimise maailmasse!

Biohacking on end ümbritseva keskkonna muutmine seest väljapoole nii, et saavutad täieliku kontrolli iseenese bioloogia ja tegurite üle, mis mõjutavad sinu igapäevast heaolu. See on enda keha kasutamine personaalse laboratooriumina, et omandada nippe, mida on võimalik enda hüvanguks ära kasutada.

Lihtsamalt öeldes on tervisekodeerimine erinevate muudatuste rakendamine oma elus, et tunneksid end igapäevaselt hästi ja energilisena.

”Sa oled see, mida sa sööd!”- ilmselt oled seda lauset kuulnud. See idee kehtib meie jaoks tegelikult palju laiemas võtmes. Mitte ainult söök, vaid ka mõtted, liikumine, karjäär ja suhted omavad väga suurt mõju sellele, kuidas me käitume ja end konstantselt tunneme.

Tervisekodeerimine on enda keha ja meele transformeerimine järgmistele tasemetele selleks, et saaksid tunda end elujõuliselt, olla produktiivsem ja üleüldiselt parim võimalik versioon iseendast.

Programmeerijate süsteemset mõtlemist rakendades ka tervise ja bioloogia valdkondades, mõistame erinevate murede tekkepõhjuseid, sest vaatame erinevaid probleeme ja aspekte lähemalt, võtame need detailideks ja paneme paremini toimivana taas kokku. 

Oletame, et sul on mure unega – sul on raske uinuda, sa ärkad öösel mitmel korral ja oled hommikuti väsinud. Selle asemel, et võtta tabletti, mis surub alla süptomid, aga ei laheda reaalselt probleemi, sa analüüsid seda muret lähemalt.

Ega sa juhuslikult ei treeni või ei söö liiga hilja õhtul? Ega sa juhuslikult ei vaata pimedas toas vahetult enne uinumist mobiili-, teleri- või arvutiekraanist kiirgavat tehislikku sinist valgust?

Kuidas on lood sinu stressitasemega? Kas sulle meeldib sinu töö, või teed sa seda vastu tahtmist?

Pärast seda, kui oled antud muret lähemalt analüüsinud, vastanud selle käigus tekkinud küsimustele täiesti ausalt ning viinud sisse vajalikud muudatused, laheneb esialgne probleem, sest sa tegelesid selle juurpõhjustega, mitte kunstliku maha surumisega.

Sel hetkel, kui viime oma ellu sisse muudatused, et saaksime end tunda tervema, tugevama ja tasakaalukamana, tegeleme iseenese bioloogia häkkimisega!

 

Tervisekodeerimise võlud ja valud

Tegelikult oleme me kõik väikestviisi tervisekodeerijad. Biohacking sisaldab teaduslikult tõestatud materjali enda ellu integreerimist.

Üks kõige lihtsam näide on inimesed, kes tarbivad kohvi. Mismõttes, küsid sa? Meie kõigi jaoks on selge ja teaduslikult tõestatud fakt, et kofeiin aitab püsida ärksana. Need inimesed, kes tarbivad kohvi, mõjutavad seeläbi oma bioloogiat ja just sellepärast ongi biohäkkerid – tõsi seda küll enese teadmata ja seda tegevust konkreetselt niimoodi defineerimata.

Samamoodi on meile kõigile teada, et piparmündil, palderjanil ja lavendlil on rahustav toime ning neid erineval kujul tarbides, mõjutame samamoodi enda bioloogiat.

Meie vanaisad-vanaemad ja vanavanaisad-vanavanaemad kasutasid tervise turgutamiseks sauna ja talisuplust. Sel ajal teaduslik tõendus nende positiivsetest mõjudest tervisele muidugi puudus või oli algeline, kuid nad teadsid seda intuitiivselt.

Inimesed on oma keha ja meele tugevdamise ja turgutamisega ehk enese bioloogia häkkimisega tegelenud juba pikka aega, kuid sellest hetkest alates, kui mees nimega Dave Asprey (jep, see sama mees, kes lõi Bulletproofkohvi) esmakordselt selle tegevuse lahti defineeris ning sellele ”biohacking” nimeks andis, on see saanud täiesti uue tähenduse.

Ma usun, et kui sa oled siiamaani lugenud, siis on see teema tekitanud sinus mingisugustki huvi. Siin kohal on paslik ära märkida ka need asjad, mida tervisekodeerimine EI TÄHENDA.

See ei tähenda hullunud teadlase mängimist ja erinevate ohtlike ja keeruliste eksperimentide läbiviimist iseenese tervisega. Nagu iga asjaga, siis ka sellega on otseloomulikult võimalik äärmustesse minna ja paljud tuntud tervisekodeerijad katsetavad arstide valvsa pilgu all igasugu erinevaid vananemisvastaseid ja tervist tugevdavaid uusi leiutisi.

Enamus häkkidest on siiski ohutud ja võimalikult väikese riski, kuid tohutu positiivse potentsiaaliga. Sulle võib hetkel tunduda, et need häkid on kindlasti seotud ka erinevate kallite masinate, protseduuride jms.

Ka see pole tegelikult tõde, sest enamik nippe on enda ellu võimalik tuua tasuta või väikeste kulutustega ning just see pool tervisekodeerimisest moodustabki suure osa Ekviliibriumist ning minu enda igapäeva elust.

 

Milleks mulle biohacking?

Vaatamata Lääne meditsiini pingutustele on tänasel päeval iga teine inimene krooniliselt haige. 80% Ameerika Ühendriikide tervishoiusüsteemi rahast läheb krooniliste haigustega tegelemisse. Kui asi samas tempos jätkub siis on 15-20 aasta pärast see number 100%. Mis siis saab? Pankrot, ütleks Genka!

Viis kõige põhilisemat krooniliste haiguste tekitajat on keskkonnamürgid, infektsioonid, allergeenid, halvad toitumisharjumused ning stress. Seda nimekirja lähemalt uurides mõistame, et meie tervis on meie enda kätes ning oleneb sellest, kuidas suhtleme meid ümbritseva keskkonnaga.

Sa võid hetkel mõelda, et mille jaoks biohacking inimesele vajalik on. Just sellepärast, et Lääne meditsiini käed on jäänud lühikeseks krooniliste haigustega tegelemisel ja ainus viis selle parandamiseks on see, kui haarame ise olukorra üle kontrolli.

Ära saa minust valesti aru, Lääne meditsiin on suurepärane, kuid me peame nägema suuremat pilti.

Tervisekodeerimine on integraalne ehk kõikehõlmav kaart, sinu tervise mandala, sisaldades parimaid praktikaid Lääne, Hiina ja funktsionaalsest meditsiinist, Ajurvedast, alternatiivteraapiatest, spirituaalsetest praktikatest jms.

Meie keha on tervik, kogu maailm on tervik, me oleme kõik omavahel seotud ja just sellepärast peab ka meie tervisesuhtumine olema terviklik!

 

6 lihtsat viisi, kuid alustada tervisekodeerimisega

1. Toitu tervislikult ning teadlikult
Kõige lihtsam ja tavaliselt inimeste jaoks kõige esimene viis on enda toitumissuhtumise üle vaatamine. Esmatähtis on teada saada ega sul juhusikult ei esine mõnda toiduallergiat või toidutalumatust ning seejärel tuleks kõiki neid toiduaineid vältida.

Meie toidulaud peaks koosnema 60-70% hulgal taimsest ja sisaldama palju häid rasvhappeid, mõõdukal hulgal kvaliteetseid valke ning vähesel määral süsivesikuid. Minimaliseerida tuleks alkoholi, teraviljade, töödeldud pseudo-toiduainete ja suhkru tarbimist.

Loe toitumise kohta pikemalt – ”Tervislik ning teadlik toitumine”

2. Lae end kvaliteetse ööunega
Uni on kõige tähtsam tegur sinu edus ja keskmine inimene vajab 7,5-8,5 tundi kvaliteetset, segamata und igal öösel. Unepuudus on tihedalt seotud absoluutselt kõikide tänapäevaste haigustega. Uni koosneb 90-110 minutit kestvatest tsüklitest ning need tsüklid omakorda viiest erinevast faasist (Faas 1-4 ning REM-uni).

Kõik need faasid on olulised ning täidavad väga suurt rolli. Kui me magame, siis meie keha puhkab, kuid meie aju on tegelikult sellel ajal väga hõivatud. Palju tuuakse võrdlusi aju ja arvuti vahel. Uni ongi justkui restart meie ”arvutile”, nii öelda öine tehnoülevaatus. Õnneks toimub see kõik automaatselt, kuid me saame palju ära teha, et see ülevaatus läheks just kui õlitatult.

Loe pikemalt, kuidas lahti murda enda unekood – ”Uni, kui sinu võimalus end uuteks väljakutseteks täis laadida”

3. Ohja oma stressi ja ohjad oma elukulgu
Selleks, et saaksid opereerida parimal tasemel on ülimalt oluline õppida stressiga toime tulema. Me kõik teame, et on olemas nii vaimset kui ka füüsilist stressi, samuti mõistame selle kahjulikku mõju meie südamele, ajule, seedimisele ja teistele eluliselt olulistele aspektidele.

Me oleme kursis, et üleliigne stress tekitab ülekaalu ja lühendab meie eluiga, halvab meie immuunsussüsteemi ja vähendab meie libiidot, ent siiski paljud inimesed ei pööra sellele suuremat tähelepanu.

Peaksime oma vaimse tervise eest hoolitsema samamoodi, või veel rohkemgi, kui oma füüsilise heaolu eest. 

See, mis kellelegi lõõgastumiseks sobib, on äärmiselt individuaalne. Jooga, meditatsioon, sport, lõbutsemine, muusika kuulamine, tänulikkuse praktikad, loov visualiseerimine, seks – olgu see mis iganes, leia enda jaoks midagi ning pühendu sellele.

Loe täpsemalt meditatsiooni kohta – ”Meditatsiooni A&O – kasulikkusest, tehnikatest, valearusaamadest ja näpunäidetest”

4. Kasuta valgust enda kasuks, mitte enda kahjuks
Tsirkadiaanrütmi ehk ööpäevase rütmi säilitamiseks on inimese jaoks äärmiselt oluline puutuda päeva esimes pooles kokku täieliku valgusspektrumiga, kuid päeva teises pooles võimalikult vähe eredama ja sinise valguse ning rohkem mahedama punase valgusega. Mida see siis täpsemalt tähendab?

Tervet inimkonna ajalugu arvesse võttes oleme me ainult 0,1% ajast elanud sellisel linnastunud ning tehnikast tulvil moodsal ajastul. Ülejäänud 99,9% oleme arenenud kooskõlas loodusega ja meie kõige suurem valgus- ja energiaallikas on otseloomulikult päike. 

Päikesevalgus sisaldab täielikku valgusspektrumit – ultravioletsest kuni infapunaseni ja kooskõlas valgustsüklitega on ka inimesed arenenud. Pärast päikeseloojangut oli lõkkevalgus ehk mahe oranž valgus ainukene valgusallikas, millega me kokku puutusime. Kuna päike sisaldab päeva esimes pooles rohkem sinist valgust, siis see annab meie kehale märku, et käes on päev ja unehormooni ehk melatoniini tase meie kehas on madal.

Alates kella 21.00st hakkab keha melatoniini tootmine tõusma selleks, et saaksime uinuda. Sellel lihtsal põhjusel ei tohiks inimene peale päikeseloojangut enam sinise valgusega kokku puutuda ja just selle ühe tähtsaima tugeva tervise omamise põhitõega läheb vastuollu peaaegu iga Läänemaailmas elava inimese igapäevaelu.

Juhul kui sa vaatad pimedas toas mobiili-, teleri- või arvutiekraanist kiirgavat tehislikku sinist valgust või istud sinist valgust kiirgava LED-lambi all, arvab sinu aju sõnaotses mõttes, et kell on 12 päeval ja sa vaatad otse päiksesse, andes seeläbi kehale märku, et seal peaksid toimuma nii öelda ”päevased protsessid”.

Madal melatoniini tase viib unehäirete, unetuse ja insomniani ja see olukord on omakorda tihedas seoses absoluutselt KÕIKIDE krooniliste haigustega.

5. Liigu terviseks
Inimesed on loodud liikuma. Olgu selleks jooga, võimlemine, kätekõverdused, kõhulihaste harjutused, sörkjooks, mõni intensiivsem treening või Tabata – oma keha liigutamisega ergutad ajutegevust ning ainevahetust. Uuringud näitavad, et treenimine on tugevas seoses uute ajurakkude produtseerimise, paranenud tunnetuse ja ajumassi suurenemisega.

Treening võib olla nii lühike kui 10-15 minutit, kui sa teed seda igal hommikul või vähemalt viiel päeval nädalas, siis on sellel üüratu efekt sinu üldisele heaolule. Kui sul on hommikul väga tihe graafik, siis soovitan kindlasti proovida Tabatat, millega on sul võimalik treenida kogu keha nii väikese ajaga, kui seda on 8 minutit!

6. Ole ühenduses loodusega
Kas sul on olnud olukorda, kus peale nädalavahetust maal või jalutuskäiku metsas, tunned sa end puhanuna ja värskena? Loodus on parim viis enese laadimiseks ja kui ma ütlen, et ole ühenduses loodusega, siis pean silmas järgnevat.

Joo puhast vett, naudi võimalikult palju päikesevalgust (seda eriti päikesetõusu ja päikeseloojangu ajal), kõnni paljajalu, jaluta metsas või rannas, mine telkima või matkama, sõida maale vanaema/ema juurde ja naudi seda, et saad mõneks ajaks eemal olla sellest sagimisest ja lõputuna näivatest stiimulitest.

 

Tervem. Tugevam. Tasakaalukam.

Tervisekodeerimine on täielikult personaalne, sest me kõik oleme iseenda parimad ja usaldusväärseimad eksperdid – sina, mina, me kõik! Pärast erinevate muudatuste sisse viimist, anna enda kehale aega, et uue olukorraga kohaneda, kui sa tunned end hästi, siis jätka, kui ei, siis vii sisse vajalikud korrektuurid.

Just selle pärast ongi tervisekodeerimise näol tegemist kunstiga, sest pole olemas ainuõiget viisi selle teostamiseks. Meie kõigi teekond on erinev, see mis sobib Aruküla Arnole, ei pruugi sobida sinule.

Ainus viis enda tervise eest hoolitsemiseks, oma produktiivsuse ja vitaalsuse tõstmiseks, finantsasjade ja karjääri uuele tasemele viimiseks ning suurepäraste inimsuhete hoidmiseks ja loomiseks, on ise haarata kontroll olukorra üle ning biohacking on teadlikuse suurendamiseks, tervise karastamiseks ja haiguste ennetamiseks suurepärane tööriist. 

Sinu enese areng ning heaolu on ALATI prioriteet number üks, sest absoluutselt kõik muu kasvab välja sellest, kuidas sina end igapäevaselt tunned!

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.