Kuidas leida üles enda kirg ning avastada oma elu eesmärk?

Mark Twain on öelnud: “Kaks kõige tähtsamat päeva su elus on päev, millal sa sündisid ja päev, millal sa mõistad, miks.” See hetk, kui sa mõistad, miks sa siia ilma sündisid, on hetk, millal sa avastad oma elu-eesmärgi. 

Selleks, et leida oma eesmärk, tuleb sul esmalt endale teadvustada, milliseid tegevusi sa südamest naudid. Sõna ”kirg” on läbivalt kuum teema viimasel paarikümnel aastal. Ilmselt oled kuulnud ja näinud seda terminit väga erinevates kontekstides. Seda on kuulutatud nii eduka karjääri ja äri saladuseks kui ka tähendusrikka elu alustalaks.

Juhul, kui sa juba tead, mis on sinu kirgedeks, on asjad hästi. Ometigi, enamike jaoks, kes sooviksid üles ehitada karjääri, mis põhineks nende kirel, on selle leidmine kõrge takistus, mida ületada.

Räägime kõigest algusest peale.

Miks üldse on oluline üles leida oma kirg? Lihtne. See on äärmiselt efektiivne keskendumise mehhanism, sest me pühendume rohkem asjadele, millesse usume. Fokusseeritud tähelepanu ehk voog/tsoon (inglise keeles: flow) on üks kõige sõltuvust tekitavamaid seisundeid maailmas.

Enamgi veel, keskendumistsoonis tegutsemine annab energiat, tõstab produktiivsust ja jõudlust ning on ajapikku üsna sirgjooneline retsept leidmaks oma kirge!

 

5-sammuline teekond kireni

”Kirg kerkib esile kolme või enama sind sügavalt paeluva tegevuse ristumiskohast.” – Steven Kotler 

 

SAMM #1 – KOOSTA NIMEKIRI!

Esimene asi, millest peaksid alustama, on paberi ja pliiatsi välja otsimine. Kuna meile jäävad asjad alati paremini meelde, kui me need läbi kirjutame, siis soovitan järgnevat protsessi teha just nimelt paberit ja pliiatsit kasutades, mitte oma sülearvutit või mobiiltelefoni.

Kui oled end mugavalt laua taha sättinud ning kindlaks teinud, et keegi sind mõnda aega segamas pole, siis pane paberile kirja 20-25 asja, mille vastu tunned siirast kiindumust ja mis sind huvitavad.

Ma mõtlen neid asju, mille kohta oled sa valmis oma vabal nädalavahetusel mõned raamatud lugema ning rohkem teada saama.

Nende asjade hulgas võib samuti olla tegevusi, mida sa teeksid igapäevaselt siis, kui sa ei peaks raha pärast muretsema. Siinkohal on äärmiselt oluline olla võimalikult täpne. Selle asemel, et olla huvitatud liiga üldistest valdkondadest nagu jalgpallist või muusikast, proovi olla detailsem.

Näiteks, milline peaks olema jalgpalli tipuründajate unerežiim, toitumine ja treeningkava, et nad oleksid väljakul kõige efektiivsemad või millise klassikalise muusika helilooja meistriteoseid mängitakse maailmas kõige enim.

 

SAMM #2 – OTSI KOHTI, KUS SU HUVID KATTUVAD!

Pärast seda, kui oled nimekirja koostamisega valmis saanud, otsi neid kohti, kus su huvid kattuvad. Kui me jätkame minu poolt eelmises sammus toodud näidete najal, siis mismoodi võiksid need kattuda?

Kindlasti aitaks lisaks parimale toidule, treeningule ja unrežiimile nende jalgpallurite töösooritusele ja edule kaasa ka õiged lõõgastumisviisid, mille hulka võiks kuuluda ka mõne teatud muusikažanri kuulamine. See antud näide võib tunduda liiga ilmselge, kuid sa saad mu mõttest aru.

See mõte, mida ma püüan edastada, on lihtne. Ainuüksi uudishimust ei piisa, et leida oma tõelist kirge. Selles lihtsalt pole piisavalt energiat, fookust ja pühendumist. Just sellepärast püüagi leida koht, kus vähemalt 2-3 sinu huvi kattuksid.

Sel hetkel, kui sa leiad oma mitmete huvide pidepunkti, läheb mänguks! Nüüd on selles piisavalt energiat. See on lihtne neurobioloogia: juhul kui sa leiad mitme huvikoha pidepunkti, sillutad teed olukorraks, mida tuntakse kui ”erinevate mustrite märkamist” (inglise keeles: pattern recognition) ehk sa paned tähele erinevaid võimalusi, kuidas ideid kokku siduda.

Inimesed armastavad erinevaid mustreid, sest need on meile tuttavad. Iga kord, kui me märkame mingit teatud mustrit, vallandab aju väikse hulga motivatsiooni-kemikaalina tuntud dopamiini ning see on üks võtmetähtsusega asju selleks, et üles leida oma tõeline kirg. Otseloomulikult on dopamiinil väga palju erinevaid otstarbeid, kuid antud teema piires on tähtsad kolm järgnevat.

Esiteks, aitab dopamiin sul paremini keskenduda tegevusele, mis sul parajasti käsil on. See otseloomulikult viib omakorda parema õppimisvõimeni ja kiirendab progressi – mõlemad neist on olulised oma kire avastamise jaoks.

Teiseks, aitab dopamiin ära tunda erinevaid mustreid ja kokku siduda uusi ideid. Ma arvan, et sa märkad seda seost: kui me tunneme ära mingi mustri, vallandab aju väikese hulga dopamiini ning seejärel aitab see sama dopamiin meil järgnevaid ideid omavahel ühendada. See on põhjuseks, miks lennukad ideed tulevad tavaliselt ühe korraga, üks hea idee viib järgmiseni ja üha järgmiseni.

Kolmandaks on dopamiin, nagu juba korra ka mainitud, heaolu ja motivatsiooni kemikaal, mille aju vallandab nii öelda autasuna pärast sooritust ja see omakorda on sõltuvust tekitav. Olgugi, et see võib alguses tunduda ”ohtliku” kontseptsioonina, siis mida sõltuvust tekitavam mingi teatud tegevus sinu jaoks on, seda rohkem soovid sa seda teha. Kas märkad mustrit?

 

SAMM #3 – KATSETA!

Nüüd, kui oled tuvastanud, kus su huvid kattuvad, vaata selles valdkonnas natukene ringi ning katseta. Pühendu iga päev 20-30 minutit selleks, et kuulata taskuhäälinguid, lugeda raamatuid, artikleid ja uurismustöid või vaadata videosi antud teemal.

Toida seda uudishimu enda sees ning tee seda igapäevaselt.

Selline aeglane, kuid järjepidev strateegia lõikab kasu juba eelnevalt mainitud mustrite märkamise  tarkvarast. Kui sa arendad enda teadmisi tasapisi, siis annad oma alateadvusele aega seda informatsiooni vaikselt protsessida.

Sinu aju hakkab automaatselt otsima erinevaid seoseid sellega, mida sa parasjagu õpid. Ära arvasid – see tähendab rohkem mustreid, rohkem dopamiini, rohkem motivatsiooni, rohkem kogemusi ja tahet ning ühel hetkel teeb see sinust asjatundja.

Pane tähele, võtmetähtsusega ongi just asjatundlikkuse saavutamine, sest sellel hetkel, kui sa õpid ja loed, viid sa end kurssi sind huvitava valdkonna ajalooga ning sellega, millises ”keeles” ja terminites selle ala eksperdid kõnelevad – just see ongi ainus tee asjatundlikkuse saavutamiseni.

Selle valdkonna ajaloo mõistmine on vajalik, sest see loob selle intellektuaalse raamistiku, mille külge saad oma ideed pookida. Meie aju armastab narratiivi. Sel hetkel, kui oled piisavalt õppinud, et oskad selle valdkonna ajaloo lihtsaks looks vormida, jääb see sulle meelde. See on ideaalne pinnas, et uusi fakte selle raamistikuga siduda.

See aitab faktidel olla meeldejäävam ja sa ei pea hirmsasti pingutama, et neid meeles pidada, sest faktidel on selles narratiivis oma koht ning tänu sellele õpid sa naturaalselt kiiremini.

Terminoloogia tundmine on oluline kahel põhjusel: esiteks aitab see sul ideede üle paremini juurelda ning teiseks aitab see sul oma ideid teistega paremini kommunikeerida – just viimane on äärmiselt oluline järgmise sammu tarbeks.

 

SAMM #4 – TEE OMA IDEED AVALIKUKS!

Vaata, asi on nüüd nii, et kui sa oled leidnud enda huvide pidepunkti ning natukene ka selles valdkonnas ennast harinud, siis paraku ainult sellest ei piisa kire tekkimiseks. Jah, seal on energia. Jah, katsetamine ja testimine aitab kaasa. Kuid tõeliseks leegi süttimiseks on vaja ”avalikku edu”.

Mida see siis täpsemalt tähendab? Alustuseks näiteks teiste positiivset tagasisidet. Just sellel eesmärgil tulebki oma ideed avalikuks teha, et näha mida teised sellest arvavad ning kas sul leidub mõttekaaslasi. Liitu mõne huvigrupiga või interneti kommuuniga. Loo selle teemaline Facebooki leht või jaga oma ideid enda isiklikes sotsiaalmeedia kanalites.

Oma huvidest teiste inimestega rääkimine on oluline, sest me oleme sotsiaalsed olevused ja positiivne sotsiaalne tagasiside on võtmetähtusega kire tekkimise ja oma elu-eesmärgi leidmise juures.

Siinkohal on paslik mainida, et oma ideede avalikuks tegemisega ei tohiks kiirustada, sest alati on hea, kui sul on antud teema kohta oma arvamus. Sellepärast ongi oluline jätta oma ideedest rääkimine sinnamaale, kui oled saavutanud teatava asjatundlikkuse taseme.

 

SAMM #5 – VORMI KIREST OMA ELU EESMÄRK!

Vaatamata tohutule positiivsele potentsiaalile, mis kaasneb oma kire avastamisega, on see siiski üsna isekas tegevus. Sa oled täielikult keskendunud iseendale ja sinu elus pole sellisel juhul väga palju ruumi teistele inimestele.

Just sellepärast on kriitilise tähtsusega selle energia suunamine endast väljapoole ehk oma kire tööle panemine ja seeläbi elu eesmärgiks vormimine. See on täpselt see viis, kuidas sul on võimalik üles ehitada äri, mis baseerub sinu kirel.

Ma räägin, kuidas see toimib. Võta uuesti paber ja pliiats, istu kohta, kus sind mõnda aega ei segata ning kirjuta ülesse 10-15 suurt probleemi ja väljakutset, mis sa sooviksid, et oleksid maailmas lahendatud. Suure probleemi all pean silmas midagi sellist, millega enamus meist silmitsi seisavad.

Maailma kõige suuremad probleemid ja väljakutsed on samal hetkel ka maailma kõige suuremad äriideed!

Pärast seda, kui oled nimekirjaga valmis saanud, võrdle seda oma eelmise listiga, kust valisid välja 2-3 suurimat huvi, mis omavahel kattusid. Otsi kohti, kus sinu kirg kattub mõne väljakutsega, mida sa saaksid lahendada. Ma olen täiesti kindel, et sa leiad sealt nii mõnegi seose ja see ongi sinu elu-eesmärk.

Kujuta nüüd korraks seda olukorda ette. Sa oled tänu sellele harjutusele leidnud 1-2 asja, mida sa südamest naudid ning ära tundnud mõned suured maailmas valitsevad väljakutsed. Sinu ees on kuldne äriidee ning samuti võimalus midagi head siin maailmas ära teha.

Palju õnne, oled just ära tundnud enda Transformatiivse Elu-eesmärgi!

Ära unusta asju praktikasse panna ja oma ideid ellu viia, sest pelgalt teooriast on vähe. Sa saad sellega hakkama, ma usun sinusse!

VIITED:

[1] – https://www.forbes.com/sites/stevenkotler/2015/03/27/the-passion-recipe-four-steps-to-total-fulfillment/#5f79dbf06bb4

[2] – https://mastinkipp.com/path-to-lifes-purpose/

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.