Elutähtsad seedeensüümid

Kui sul on laisk seedimine, esinevad toiduallergiad ja talumatused, puhitused või tunned end pärast söömist alati väsinuna, siis sellest postitusest saad kasulikku infot, kuidas lisaksvõetavad seedeensüümid sind selles olukorras aidata saavad.

Minu enesearengu teekond ja suurem huvi terviseedenduse vastu algas 8 aastat tagasi peale seda, kui mu vaimne, emotsionaalne ja füüsiline tervis kokku kukkusid. Tänu noorele uljusele, mõnele väga halvale otsusele, teadmatusele ja halbade asjade kokkulangemisele põlesin ma sõna otses mõttes täielikult läbi.

Olin selleks hetkeks umbes 5 aastat täistuuridel elu põletanud ning tasakaalu seadusele kohaselt leidis see olukord lahendi ühe korraliku kollapsina. Veetsin umbes 6 kuud kodus nelja seina vahel istudes ja enda energiataset ja närvisüsteemi taastades. Otseloomulikult oli see ka suurepärane võimalus sügavat sisekaemust teha ning endalt küsida: ”Mille jaoks ma tegelikult siin olen?”’

Unetud ööd, peavalud, pinged kehas, väsimus, ärevus, tõsised seedimisprobleemid, kõrgenenud vererõhk, kaalulangus – tänaseks tean, et need sümptomid olid minu keha signaalid, andmaks mulle märku, et asjad ei liigu õiges suunas. Kuni selle hetkeni olin neid eiranud. Kahjuks on enamustel siiski vaja mingit sündmust, mis meid korralikult raputaks ning mõistuse pähe tooks.

Aasta oli siis 2013 ning ma mäletan seda, nagu see oleks olnud eilne päev. Novembri kuu masendus oli sellel hetkel asendunud totaalse ahastusega. Mu hea sõber tõi mulle ühe inglise keelse Ken Wilberi raamatu. Enne seda olin koolis lugenud maksimaalselt 2-3 kohustusliku kirjanduse hulka kuuluvat teost, millest üks oli Ernest Hemingway ”Vanamees ja meri”.

Kui sa oled mu teekonda juba mõnda aega jälginud, siis tead, et see olukord viis mind mu senise elu kõige suuremale avastusretkele. Ma kaevusin raamatutesse, artiklitesse, dokumentaalidesse ja taskuhäälingutesseUurisin millega tegelevad oma ala tipud, liidrid, õpetlased, ärigigandid ja sportlased. Ma hakkasin mediteerima ning praktiseerima erinevaid hingamisharjutusi.

Otseloomulikult lisaks sellele käisin läbi ka erinevad arstid ja alternatiivmeditsiini praktiseerijad. Samuti tegin ära ka kõikehõlmava toiduallergiate ning toidutalumatuste testid ning avastasin, et mu seedesüsteem on totaalselt katki. Nagu tihti peale ikka juhtub, siis inimese kõige suuremast valupunktist võib saada tema transformatsiooni kõige suurem katalüsaator. Nii juhtus ka minuga!

 

Projekt ”Fööniks”

Juba siis jõudis minuni väga huvitavat infot, et soolestiku heaolu mõjutab absoluutselt kõikide teiste süsteemide toimimist meie kehas. Otsustasin sukelduda sellesse konkreetsesse valdkonda ning enda soolestik terveks ravida. Üheks suurimaks väljakutseks sellel teekonnal oli seisund nimega ”lekkiv soolestik”.

Halbade toitumisharjumuste, alkoholi, stressi, keskkonnamürkide ja soolestiku infektsioonide koosmõjul kahjustab inimene oma soolestiku ÜHE rakukihi paksust seina, tänu millele tekivad sinna mikromõrad. Läbi mikromõrade pääseb seedimata toit ja/või erinevad mürgid vereringesse – seda seisundit tuntakse kui ”lekkiv soolestik”.

MIS KAHJUSTAB SOOLESTIKKU? LOE PIKEMALT: Soolestik – inimese teine aju

Teiseks suurimaks väljakutseks oli see, et minu keha ei omandanud piisavalt toitaineid. Konsulteerisin mitme loodusravi terapeudi ja funktsionaalse meditsiini praktiseerijaga ning sain aru, et mu pankreas ei tooda piisavas koguses seedeensüüme. Sellest tulenevalt hakkasin neid toidulisandina juurde tarbima. Ma ei soovi hetkel väita, et see oli ainukene muudatus, mis ma sisse viisin, kuid ma leidsin olukorrale kiiresti leevendust.

Möödunud on mitmed head aastad ning olen antud valdkonnas kõvasti targemaks saanud. Umbes 4 aastat tagasi jõudsin teistkordselt soolestiku terviseni ja sedapuhku just mikrobioomini, millest on nüüdseks saanud minu vaieldamatult kõige lemmikum teema.

Mikrobioom on inimese keha asustavate ja ümbritsevate ning omavahel pidevas suhtluses olevate mikroorganismide ökoloogiline kooslus. Kui räägime mikrobioomist, siis ei viita see ainult bakteritele, vaid lisaks veel ka parasiitidele ja seentele. 

Vahepeal on õnneks Eestisse jõudnud ka funktsionaalne meditsiin ning eelmisel aastal võtsin asja uuesti ette ning tegin ära funktsionaalse meditsiini viis tähtsamat tervisetesti ehk Suure Viisiku. Sellest, mis asi on funktsionaalne meditsiin räägin juba lähitulevikus, aga testide tulemusena avastasin, et mul on oma seedimise ja soolestiku parendamisega veel pikk tee minna.

Olenevalt sellest, mis su soolestiku mikrofloorat häirib, on võimalik ette võtta erinevaid proaktiivseid lahendusi, aga selles konkreetses postituses soovin keskenduda ühele neist. Kuna üks nendest testidest näitas endiselt väga nõrka pankrease tööd, siis jõudsin ringiga teistkordselt seedeensüümide juurde tagasi. Samal ajal, kui tegelen probleemi juurpõhjusega, aitavad need mul olukorda leevendada ning annavad mulle rohkem energiat, mida produktiivsusele suunata. 

Madal elastaasi tase minu testi tulemuses viitab pankrease madalale aktiivsusele

Mis asjad on seedeensüümid?

Kindlasti oled kuulnud ütlemist: ”Sa oled see, mida sööd!” Selle väite puhul on tegemist pooltõega, sest tegelikult oled sa see, mida suudad lõhustada ja omandada. Just sellepärast on seedeensüümid võtmetähtsusega meie igapäevase heaolu juures.

Kõik ensüümid on katalüsaatorid, mis võimaldavad molekule ühest vormist teise muuta. Seedeensüümide definitsiooniks on: ensüümid, mida kasutatakse seedesüsteemis. Need ensüümid aitavad lagundada toidus leiduvaid suuri makromolekule väiksemateks molekulideks, mida meie soolestik on võimeline omastama, toetades seeläbi soolestiku tervist ja tagades toitainete jõudmise kehasse.

Ensüüme on kolme erinevat vormi: metaboolsed-, toidu- ja seedeensüümid, millest kahte viimast on võimalik ka lisaks tarbida. Seedeensüümid ehk valgud aitavad meil toitu lagundada, et saaksime kätte vajalikud toitained. Suu, magu ja peensool toodavad vähesel määral seedeensüüme, kuid suurem enamik toodetakse pankrease poolt. Seedeensüümid jagunevad kolme erinevasse rühma:

  • lipaas – lõhustab rasvu ja õlisid rasvhapeteks
  • amülaas – lõhustab süsivesikuid, sealhulgas teravilju ja tärkliserikkaid köögivilju
  • proteaas – lõhustab valke aminohapeteks

Kuidas seedeensüümid toimivad? Seedimine on keeruline protsess, mis algab toitu närides, see vabastab süljes seedeensüüme. Tegelikult võib öelda, et seedeensüümide tootmine algab juba ainuüksi toidu vaatamisel või lõhna tundmisel.

Kõik toiduained sisaldavad toiduensüüme, mis aitavad seda sama toiduainet lagundada. See tähendab, et kurk sisaldab ensüüme, mis aitavad meil kurki lagundada. Kurgis sisalduvad toiduensüümid aga mõnda teist toiduainet lagundada ei aita. Kui toitained on seedesüsteemis piisavalt väikesteks molekulideks lagundatud, imenduvad need peensoole seina kaudu verre ja toimetatakse seejärel kogu kehasse.

Mõnikord ei tooda keha piisavas koguses seedeensüüme ja see võib seedeprotsessi aeglustada ning põhjustada ebamugavaid sümptomeid. Näiteks kui keha ei tooda piisavalt laktaasi, on meil raske seedida piimasuhkrut ehk laktoosi ning sellisel juhul valmistavad erinevad piimatooted meile probleeme. Kui meil pole piisavas koguses laktaasi, läheb seedimata laktoos käärsoolde ning põhjustab bakterite poolt toodetud kõhugaaside teket, puhitust ja kõhulahtisust.

 

Kes peaksid seedeensüüme võtma?

Kuidas teada saada, kas ja millal peaksime võtma seedeensüüme? Kui meid kimbutab seedeensüümide vaegus, võivad seedimata toiduainetest ja muudest ensüümidega seotud probleemidest ilmneda sellised sümptomid nagu puhitus, gaasid, kõhuvalu ja väsimus. Veel sümptomeid, mis võivad viidata seedeensüümide puudulikkusele:

  • kontrollimatud isud mingi teatud toiduaine vastu
  • kuiv nahk
  • udune mõtlemine ja keskendumisraskused
  • artriit või liigesevalud
  • hommikune väsimus
  • peavalud
  • alakaal (aga ka ülekaal)
  • toidutalumatused (gluteen, laktoos, kaseiin)


TOETA OMA SEEDIMIST KVALITEETSETE SEEDEENSÜÜMIDEGA

seedeensüümid


Olen juba pikemat aega oma seedimise toetamiseks kasutanud Tartu Ülikooli laboris testitud Enzymedica seedeensüüme. Olen testinud ka teisi erinevaid brände, aga mulle meeldib see, et Enzymedica toode on täite- ja lisaainete vaba ning sisaldab nö. tervet spektrit seedeensüüme. Samuti on nende toodetel piisav kogus aktiivseid ühendeid, mis tõepoolest aitavad seedimisele kaasa.

Nagu sa ilmselt juba aru oled saanud, siis ensüüme on meil võimalik kätte saada toidust ning seedeensüüme toodab meie keha ka naturaalselt. Siiski, kui sul esinevad erinevad seedimisprobleemid, väsimus ja raskustunne peale söömist, siis väga lihtne viis enda seedimist toetada, on seedeensüümide juurde tarbimine.

Seedeensüümide juurde võtmine on minu olemist palju paremaks teinud ning nende puhul on kindlasti tegemist ühe toidulisandiga, mida tarbin igapäevaselt. Minu jaoks on kõige olulisemaks ka see, et kuna olen pigem natukene alakaalus olnud, siis peale seedeensüümide lisamist oma rutiini tunnen, et mu keha omastab toitaineid paremini ning mu kaal on viimasel ajal umbes 3kg tõusnud.

Tegemist ei ole mingisuguse panatseaga ehk ei tohiks kindlasti loota, et see lahendab kõik sinu mured. Alljärgnevalt punktid, mida tuleks söömisel jälgida:

  • Võta seedeensüüme 2-10 minutit enne sööma asumist (suuremad toidukorrad)
  • Söömise ajal eemalda end kõikidest stiimulitest (ära loe uudiseid, vaata telekat jne.)
  • Ära kiirusta ega kugista toitu kiiresti alla
  • Mälu toit ilusti läbi, sest see aktiveerib kehasiseste seedeensüümide tootmise
  • Ära söö liiga palju erinevaid toiduaineid korraga
  • Ära joo vedeliku söömise ajal, sest see lahjendab maomahla
  • Naudi!

Kui sul on laisk seedimine, esinevad toiduallergiad ja talumatused, puhitused või tunned end pärast söömist alati väsinuna, siis alljärgnevalt saad lugeda, kuidas lisaksvõetavad seedeensüümid sind selles olukorras aidata saavad:

• Toetavad kergemat tunnet peale söömist (aitavad kehal toitu eelseedida ja sellega kõrvaldada raskustunnet peale toidukorda)

• Kiirendavad õigesti tarbimisel seedimist ja ainevahetust (aitavad väljutada seeditud toitu kiiremini ja on abiks kõhukinnisuse korral)

• Suurendavad vitamiinide ja mineraalainete omastatavust

• Leevendavad toidutundlikkust (leevendavad erinevaid kõhumuresid, kui sööd piima- või jahutooteid)

• Vähendavad õigesti tarbimisel näksimise isusid (isud tulenevad tavaliselt sellest, et keha ei saa kätte vajalikke toitained)

• Toetavad kõhunäärme talitlust (lisaksvõetavad seedeensüümid vähendavad kõhunäärme ehk pankrease koormust)

• Aitavad ära hoida väsimustunnet peale söömist (väsimustunne peale söömist tekib siis, kui kogu keha energiavarud on suunatud seedimisele ja seedeensüümide tootmisele)

KASUTA KOODI ‘SIIM15’ NING SÄÄSTA 15% KÕIKIDELT ENZYMEDICA TOODETELT!

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.